Ile ruchu dziennie?

Już w starożytności mówiono:

Ruch zastąpi wiele lekarstw, żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu.

Ciekawe, że wiedziano już o tej prawdzie jeszcze w czasach, kiedy nauka nie potrafiła uzasadnić, dlaczego tak się dzieje.

Ale: dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że do dobrego zdrowia potrzebna jest codzienna dawka ruchu. Niestety rozwój cywilizacyjny, samochody, automatyczne linie produkcyjne i wiele innych gadżetów pracujących za Nas sprawiają, że ruszamy się coraz mniej.

Zwykły spacer

Jeśli chodzi o dawkę ruchu konieczną do zachowania zdrowia, nie musi to być nic wyszukanego. Wystarczy naturalny wzorzec ruchowy – zwykłe chodzenie, spacer.

Ile ruchu na dzień?

Naukowcy oceniają, że aby zachować na prawdę dobre zdrowie, osoba, która nie ma aspiracji sportowych powinna przejść dziennie 10 kilometrów. To, czy te 10 km będzie przemarszowane „w jednym kawałku”, czy w stu kawałkach po 100 metrów, ma dużo mniejsze znaczenie dla zdrowia, niż sam fakt, że podejmie się taki ruch.

Czy tylko marsze i spacery?

Oczywiście aktywność fizyczna może być dowolna, wcale nie musi to być marsz. Problemem niestety jest, ile innej formy ruchowej wykonać, aby osiągnąć ekwiwalent 10 km spaceru.

Najważniejsze

Nie jest aż tak istotne, jaki ekwiwalen marszu i w jakiej formie sobie dawkujemy. Ważny jest sam fakt ćwiczenia, aktywnego trybu życia. Każde ćwiczenie, nawet najbardziej zdawałoby się głupie i bezsensowne i tak jest po stokroć lepsze od braku ćwiczeń.